:: دوره 8، شماره 24 - ( 10-1399 ) ::
جلد 8 شماره 24 صفحات 47-29 برگشت به فهرست نسخه ها
صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به اعتراض از آرای مراجع شبه‌قضایی «تأملی بر یک رأی»
خیرالله پروین، حسین آیینه نگینی*
چکیده:   (1871 مشاهده)
 مستند به بند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آیین­دادرسی دیوان عدالت اداری در نظم حقوقی ایران، نظارت قضایی بر آرای صادره از مراجع شبه‌قضایی در صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار گرفته است. سوالی که راجع به این صلاحیت دیوان عدالت اداری در این مقاله بررسی شد، این بود که باتوجه به اَشکال مختلف مراجع شبه‌قضایی از بُعد تشکیلاتی - سازمانی، حدود و قلمروی صلاحیت دیوان عدالت اداری در رسیدگی به اعتراض از آرای این مراجع چگونه تبیین می­شود؟ بررسی­های انجام شده حاکی از این نکته بود که نظارت قضایی بر آرا و تصمیمات مراجع شبه‌قضایی، فارغ از اینکه این مراجع با عضویت قاضی تشکیل شوند یا بدون عضویت قاضی، در صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار دارد؛ مگر آنکه این صلاحیت دیوان، مستند به قانون، تحدید شده باشد. بر این مبنا، رأی وحدت‌رویه شماره 170 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری که رسیدگی به شکایت از آرای هیأت‌های مستشاری دیوان محاسبات و محکمه تجدیدنظر این نهاد را خارج از صلاحیت دیوان عدالت اداری دانسته، مغایر با قانون است. 
واژه‌های کلیدی: مراجع شبه‌قضایی، دیوان عدالت اداری، صلاحیت شعب دیوان عدالت اداری، هیأت‌های مستشاری دیوان محاسبات، محکمه تجدیدنظر
متن کامل [PDF 313 kb]   (1813 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 24 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها