:: دوره 8، شماره 24 - ( 10-1399 ) ::
جلد 8 شماره 24 صفحات 72-49 برگشت به فهرست نسخه ها
پایبندی نهادهای سیاست‌گذار به حدود مفهومی سیاست با نگاهی به امکان سنجی نظارت قضایی بر آن (مطالعه موردی شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی)
محمد جلالی*، صادق سازگاری
چکیده:   (1404 مشاهده)
قدرت عمومی در ایران علاوه بر توزیع میان نهادهای موجود در قوانین اساسی و عادی، به نهادهای بدیعی که به موجب سایر هنجارها ایجاد شده­اند از جمله شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی واگذار شده است. این نهادها در مبانی تاسیس خود دارای وظایف تقریباً مشخصی هستند. عموماً این وظایف به مفهوم سیاست­گذاری باز می­گردد. با توجه به ایجاد هنجار توسط این­ نهادها، نظارت بر آنها جهت تضمین سلسله مراتب قواعد حقوقی اجتناب‌ناپذیر است. در ایران پس از گذر از پیچ و خم­های فراوان، طرح اصلاح قانون دیوان تحت شرایطی نظارت بر این مصوبات را برای تضمین قرار داشتن در حدود مفهوم سیاست­گذاری به رسمیت شناخته است. در این تحقیق  به واکاوی مفهوم، ویژگی­ها و سطوح سیاست پرداخته­ایم و حدود سیاست­گذاری این شوراها را به صورت منجز روشن ساخته­ایم تا از این رهگذر، حدود نظارت قضایی دیوان بر مصوبات این نهادها شفاف گردد. از سویی، با ذکر مواردی چند از عملکرد این شوراها و ارزیابی آن دریافتیم که در موارد متعدد، این شوراها به سیاست­گذاری پایبند نمانده­اند و به حدود قانون یا مقرره ورود کرده­اند. گزاره اخیر لزوم وجود نظارت قضایی را بر این نهادها بیش از پیش آشکار می­نماید.
واژه‌های کلیدی: سیاست‌گذاری، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، نظارت قضایی بر اداره، خروج از صلاحیت
متن کامل [PDF 468 kb]   (246 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 24 - ( 10-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها