:: دوره 8، شماره 25 - ( 12-1399 ) ::
جلد 8 شماره 25 صفحات 116-97 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل و بررسی رأی وحدت رویۀ شماره ۷۹۲ هیأت عمومی دیوانعالی کشور؛ از توسعۀ صلاحیت دیوان عدالت اداری تا صیانت از منفعت عمومی
علی اکبر جعفری ندوشن، امید شیرزاد*
چکیده:   (1328 مشاهده)
نظر به اهمیت رویۀ قضایی در منابع دانش­ حقوق و نُدرتِ توجه به آراء دیوان عالی کشور در مطالعات حقوق ­اداری، در مقالۀ حاضر به تحلیل و بررسی رأی وحدت رویۀ شماره ۷۹۲ هیأت عمومی دیوان عالی کشور مورخ 24/4/99 پرداخته شده است. در این رأی شعبۀ دیوان عدالت اداری در رسیدگی به دعوای فرجامیِ شرکت آب منطقه‌ای به عنوان دستگاهی اجرایی علیه رأی قطعیِ کمیسیون رسیدگی به امور آب­های زیرزمینی دارای صلاحیت دانسته شده است. مقاله با هدف پاسخ به این سؤال که مبانی حقوقیِ صدور رأیِ یادشده چیست و چه آثاری بر نظام حقوق اداری ایران مترتّب خواهد کرد؟ به رشتۀ تحریر درآمده و با روش تحقیقِ توصیفی-تحلیلی و گردآوری اطلاعات به شیوۀ کتابخانه‌ای، به موضوع پرداخته است؛ بدین‌منظور، پس از شرح مختصر گردش­کار پرونده، مستندات و ادلۀ قضات دیوان عالی کشور در اصدار رأی، بررسی گردیده و به آثار این رأی در دادرسی اداری اشاره شده است. یافته‌های تحقیق حاکی از آن است که رأی ­اخیر به توسعۀ صلاحیت دیوان عدالت اداری از حیث قلمرو اشخاص شاکی منجر شده­ است و نگارندگان، آن را همسو با اصل تقدّمِ منفعت ­عمومی، صیانت از منابع آب و رسیدگیِ تخصصی به دعاوی اداری ارزیابی نموده‌اند.
واژه‌های کلیدی: دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری، حقوق آب، کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی
متن کامل [PDF 477 kb]   (1851 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 25 - ( 12-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها