:: دوره 8، شماره 27 - ( 6-1400 ) ::
جلد 8 شماره 27 صفحات 98-77 برگشت به فهرست نسخه ها
آزادی دسترسی به اسناد و اطلاعات در حقوق اداری ایران و اتحادیه اروپا
حسن خسروی*، مژگان رامین نیا، محمدجواد حسینی
چکیده:   (262 مشاهده)
روز 28 سپتامبر، روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات نام‌گذاری شده است. اهمیت این حق بنیادین حقوق بشری در حقوق اداری نوین در قالب «حکمرانی مطلوب» مهم‌ترین مؤلفه حقوق شهروندی محسوب می‌شود. در راستای شفافیت ارگان‌های مختلف دولتی، در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی، قوانین مختلفی فراخور توسعه یافتگی جوامع و پذیرش نهادهای قانونگذاری از منظر سیاسی و فرهنگی، موجب شده است که بر مبنای استانداردهای اولیهی حقوق بشری چون اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی مدنی و سیاسی، اقداماتی به تدریج در جهت ارتقای حقوق اداری و ارائه خدمات عمومی کارآمد به شهروندان، تأسیس نظام قضایی مستقل، ادارهی پاسخگو در موضوع مورد بحث در حقوق ایران و اتحادیه اروپا صورت گیرد.
بر اساس شیوه تحلیلی-توصیفی و تطبیقی پاسخ پرسش ذی مدخل مبنی بر اینکه «دسترسی به اسناد و اطلاعات در دو نظام حقوقی اتحادیه اروپا و ایران بر پایهی نیل به حقوق شهروندی چگونه محقق شده است؟» این است که نظام اتحادیه اروپا به دلیل دیرندگی تنظیم مقررات در این حوزه بر حقوق اداری ایران از سازوکارهای جدی‌تر برخوردار است. تنظیم مقررات مختلف در قالب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، تصویب‌نامه شورای عالی اداری، منشور حقوق شهروندی و تهیه لایحه شفافیت در سال‌های اخیر گام‌های مثبتی است که کشور ایران برداشته است، علیرغم مقررات مختلف، کماکان ابهام در مفاهیم در کنار نبود ضمانت اجرای خاص وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: آزادی دسترسی به اسناد و اطلاعات، حقوق اداری، اتحادیه اروپا، شفافیت، پاسخگویی
متن کامل [PDF 676 kb]   (153 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 27 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها