:: دوره 9، شماره 30 - ( 3-1401 ) ::
جلد 9 شماره 30 صفحات 200-177 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل سیاست‌های اشتغال دولت ایران در پرتوی حق‌های بنیادین کار
محمدرضا ویژه، آزاد رضایی*
چکیده:   (626 مشاهده)

با توجه به تعهدات حقوق بشری دولت‌ها و با عنایت به یکی از رسالت‌های ILO­ که در مقدمه مقاوله‌نامه شماره 122­ مربوط به سیاست‌های اشتغال مورد اشاره واقع شده است، این سازمان مکلف به بررسی سیاست‌های اشتغال دولت‌های عضو با توجه به مواردی همچون منع تبعیض، انتخاب آزادانه شغل و فرصت‌های برابر در کار شده است. باید گفت، بند 3 ماده 1 مقاوله‌نامه شماره 122 به اتخاذ سیاست‌های اشتغال با توجه به شرایط خاص هر کشور اشاره می‌کند، لذا پرسش این است که دولت ایران به عنوان موضوع نظارت این سازمان در رابطه با مقاوله‌نامه، در این خصوص چه تکلیفی بر عهده دارد و جایگاه حق‌های بنیادین کار در سیاست‌های اشتغال دولت ایران کجاست؟ توجه به این موضوع ضروری است که به دلیل پیوستن ایران به مقاوله‌نامه شماره 122 و برخی از مقاوله‌نامه‌های مربوط به حق‌های بنیادین کار و درج این حق‌ها در اعلامیه اصول و حق‌های بنیادین کار و اساسنامه ILO، دولت ایران مکلف به رعایت حق‌های مذکور در سیاست‌های اشتغال می‌باشد. لذا، در این مقاله با روش تحلیلی به بررسی جایگاه این حق‌ها در سیاست‌های اشتغال دولت می‌پردازیم.
 

واژه‌های کلیدی: سیاست اشتغال، حق‌های بنیادین کار، آموزش فنی و حرفه‌ای، مقاوله‌نامه شماره 122، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی.
متن کامل [PDF 414 kb]   (244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 30 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها